Identification
Technical Specifications
Brand: Acer
Model: Chromebook Spin 714 CP714-2W-56B2
Release date: May 2023
Operating system: Chrome OS
Processor
Processor Manufacturer: Intel®
Processor Model: i5-1335U
Processor Type: Core™ i5
Processor Speed: 1.30 GHz
Processor Core: Deca-core (10 Core™)
Processor Generation: 13th Gen
Display
Size: 14”
Resolution: 1920x1200 pixels
Touch Screen: Yes
Refresh Rate: 60 Hz
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology CineCrystal
Memory
RAM: 8 GB
System Memory Technology: LPDDR4X
Memory Card Reader: No
Storage
Total Solid State Drive Capacity: 256GB
Solid State Drive Interface: PCIe NVMe
Connectivity
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Wireless LAN Model: Wireless Wi-Fi 6E AX211
Bluetooth version: 5.2
Inputs
Webcam Video Resolution: 2560 x 1440ppx
Microphone: Yes
Touchpad: Yes
Fingerprint Reader: No
Number of Speakers: 2
Ports and Slots
USB Ports: 3
USB Type-C: 2
USB 3.2 Type-A Ports: 1
HDMI Outputs: 1
Battery Information
Battery Life: 10 Hours
Maximum Power Supply Wattage: 65W
Physical Characteristics
Height: 0.71"
Width: 12.3"
Depth: 8.8"